Desiata rce”X”pedícia

  • Views 0
  • Rating 12345

V roku 2010 sa konala historicky prvá expedícia v podaní RCexpedition. Vtedy táto naša organizácia ešte neexistovala, oficiálne vznikla v roku 2013. Tento rok sme usporiadali v poradí už 10. celoslovenskú expedíciu, ktorá bola dokonca s medzinárodnou účasťou modelárov z Maďarska a Česka.

 
Piatok:
Piatok sa tradične niesol v prípravách na príchod návštevníkov a dokončovacích prác na trasách. Počasie nám robilo vrásky, bolo doslova aprílové. Dúfali a priali sme si, aby bolo pekne aspoň v sobotu. Prví účastníci sa začali schádzať po 15:00 hod. a my sme boli pripravení na registráciu a ubytovanie. Podľa programu mala nasledovať večera a po nej nočná expedícia. Kto sa jej zúčastnil, spravil dobre, nakoľko sa v sobotu nekonala, ale o tom až neskôr. Časť účastníkov teda jazdila, ďalší pozerali hokej a fandili a ďalší tradične diskutovali, opravovali a dolaďovali posledné detaily.
 
Sobota:
Počasie v sobotu vyzeralo nádejne, tak sme sa po raňajkách vrhli na registráciu. Ľudí sa zišlo požehnane, tak sme sa nestihli ani zastaviť. Taktiež guľášmajstri mali plné ruky práce už od ranných hodín. Nasýtiť toľko hladných krkov dá zabrať. 
Po úvodných organizačných pokynoch a príhovore organizátora odštartovala prvá etapa expedície. Od hotela sme sa vzdialili smerom k prameňu Bystrica, kde bol podmočený podklad a pekný členitý terén pre modely. Od prameňa sa pokračovalo ku Kráľovej skale, na ktorú sa mnoho ľudí vyštveralo a vzniklo tak určite množstvo krásnych fotiek. Čas pokročil a bolo treba sa presunúť ďalej. Od Kráľovej skaly sme pokračovali smerom k Pamätníku hrdinov SNP a zemľanke. Bola to ďalšia pekná prechádzka a poskytovala krásne výhľady na okolie. Nakoľko čas utekal rýchlo a blížil sa čas obeda, od pamätníka sme sa vracali k hotelu, kde nás čakal obed v podobe gulášu. Týmto ešte dodatočne udeľujem pochvalu kuchárom.
Počas obeda bola vyhodnotená aj súťaž v krížení náprav, kde ceny z limitovanej edície venoval Rasťo Chvála z Garáž TV. Boli ocenení traja modelári s najväčším krížením. Víťazmi sú: Tomáš s Tatrou 148, Lukáš so svojím širokým autom a Fridrich s Traxxasom TRX4.
Poobede sme štartovali do druhej etapy. Tá bola orientovaná pod hotelom a bola zameraná tradične na Scale jazdu. Terén bol členitý a veľmi dobre využitý. Trasa viedla po skalách, klesala a stúpala po svahoch a dokonca viedla aj potokom. Vyskúšala skúsenosti a zručnosti všetkých modelárov. Všetci ju zvládli bravúrne.
Po druhej etape nasledovala večera a hlavný program večera – vystúpenie hudobnej skupiny The Passage. Účastníci sa bavili pri skvelej muzike až do 22:00 hod. 
Mala sa konať aj nočná etapa, ale tú nám prekazil dážď, ktorý začal padať po večeri, takže bola zrušená. Náhradný program si našiel každý. Niekto bol pri kapele, ďalší opravovali závady na modeloch, alebo pozerali hokej.
V sobotu bol vyhlásený aj najkrajší model, cenu zaň si odniesol domov Erik Huy Nguyen za svoj Oshkosh 8×8, cenu pre najmladšieho účastníka získala malá Kristínka Helebrantová, ktorá mala ružový model Mercedes G 6×6 s vodičom Mášou.
Taktiež boli odovzdané ceny pre Scale jazdcov. Medzi tých, čo sme ohodnotili sme zaradili kompletnú zostavu z Maďarska, Česka a individuálne Michal Dřímal, Jakub Košút a Peter Blaškovič.
 
Nedeľa:
V nedeľu ráno sme sa pustili do stavby trialových tratí. Vytvorili sme 4 sekcie a premiérovo aj trať pre Truck trial, nakoľko prišlo viacero nákladných áut. Nultý ročník bol bez zapísaných výsledkov a slúžil hlavne na diskusiu a úpravu pravidiel. Hlavný zámer truck triale sa vydaril a ak sa nazbiera v budúcnosti viac áut, tak sa dá predpokladať že truck trial má budúcnosť. Jedná sa však hlavne o zábavnú stránku a nie športovo pretekárske zápolenie.
Každá trať bola niečím špecifická, ale aj tá, podľa mňa najjednoduchšia, dokázala pekne potrápiť. V každom prípade si to žiadalo plnú koncentráciu a žiadne rozptyľovanie. Ako vždy, rozhodoval každý bod v konečnom hodnotení. Na trati sme miestami ani nedýchali, keď išli modely na milimetre popri bránke.
Výsledky trialu boli nasledovné:
 
Kategória žiaci:
1. Félix Pramuka
2. Alex Pramuka
3. Adam Bryndza
 
Kategória Lexan:
1. Peter Marko
2. Martin Necpál
3. Matúš Onderčin
 
Kategória ABS:
1. András Mucsi
2. István Fajt
3. Daniel Stojcsics
 
Na záver by som chcel poďakovať všetkým za účasť, našim manželkám za trpezlivosť a pomoc pri organizovaní akcie a v neposlednom rade sponzorom, bez ktorých by sa táto akcia v takomto rozsahu snáď ani nekonala. Menovite je to CB-One, Triumf, Pajero Club Slovakia, RCsvet.sk, Polyston, Banskobystrický samosprávny kraj, Horský hotel Kráľova studňa, Anatex reklamné predmety, QEX, Urpiner a ako mediálny partner Garáž TV.
Ď A K U J E M E ! ! !

U tohoto článku nemôžete pridávať komentáre.