03. -04.mája 2014 – Fifth by RCexpedition

  • Views 0
  • Rating 12345

V dňoch 03. -04.mája 2014 sa konala v poradí už piata celoslovenská akcia v podaní RCexpedition. Prípravy na túto veľkú akciu sa začali niekedy vo februári hľadaním vhodných lokalít a trás, kde by sa to všetko mohlo odohrávať. Nakoniec zvíťazila Gaderská dolina. Nachádzajú sa tu nielen atraktívne chodníky plné prekážok, ale napríklad aj zrúcanina hradu Blatnica alebo krištálovo čistá voda v miestom potoku. Blížil sa termín konania akcie, ale vyhliadky na počasie neboli priaznivé. V piatok počas cesty nám pršalo a nepridávalo nám to na nálade. Našťastie po príchode na miesto konania sa počasie kúsok umúdrilo a my sme sa pustili hneď do roboty. Bolo potrebné spraviť a vyriešiť veľa vecí. Zisťovali sme priechodnosť trás, vytvárali sme zjazdné podmienky úpravou podkladu a samozrejme sme museli vystavať kompletné zázemie. Blížila sa hodina „H“ a pomaly sa začali schádzať prvý účastníci. Piatok sa niesol v priateľskom duchu. Prebiehali úpravy a opravy modelov, s kolegami modelármi sme preberali priebeh nasledujúcich dvoch dní, pokračovalo sa voľnou debatou a nakoniec sme skončili pri rozprávaní vtipov. Ale bolo treba ísť spať. Sobota bude náročná.

A aj bola. Ako tradične bola rozdelená do dvoch etáp. Prvá etapa niesla názov „Castle Expedition“ Spočiatku viedla trasa po asfaltovej ceste. Po chvíľke sme odbočili z cesty na lesnú cestičku, ktorá viedla v blízkosti potoka. Po niekoľkých minútach sme dorazili konečne na odbočku na zrúcaninu hradu. To sme už boli na značenej turistickej trase. Spočiatku bola trasa nenáročná, no potom to prišlo. Veľké bočné náklony dokázali preveriť nervy vodičov a miestami aj odolnosť modelov. Boli tu aj pekné úseky, na ktorých boli korene stromov. Najmä na týchto miestach sa vytvárali kolóny, nakoľko si vodiči modelov vychutnávali terén. Bol pekný nielen na kríženie, ale aj na natáčanie videa, prípadne na pekné momentky. Pokračovali sme po chodníku ďalej, až sme došli pod zrúcaninu hradu. Pokiaľ sa chceli modely dostať na jeho nádvorie, museli absolvovať pomerne náročné stúpanie, kde bolo nutné použiť aj naviják. Na nádvorí nasledovala prestávka na občerstvenie. Z hradu sa dalo kochať výhľadom na okolité kopce. Po prestávke sme pokračovali z nádvoria smerom nadol. Bolo tu strmé klesanie s bočným náklonom. Tu sa opäť niektorí vodiči značne zapotili, ale s rozvahou a pevnými nervami sa to dalo zvládnuť. Cesta už pokračovala len smerom nadol. Pri klesaní nás zastihol dážď, takže sme museli zrušiť zvyšok trasy a ísť zrýchleným presunom k ubytovaniu. Tu na nás už čakal obed. Po obede a nutných opravách sa už umúdrilo aj počasie a prestalo pršať. Mohli sme vyraziť do druhej etapy s názvom „Scale Trophy“. V tejto etape nemohli vodiči vrátiť späť na trať model rukami (tzv. boží zásah), ale musel im pomôcť iný vodič s gurtňami, navijákom, prípadne iným spôsobom. Na moje prekvapenie účastníci dodržiavali toto pravidlo do bodky. Trať viedla blízkym lesom. Najprv pekne do kopca, potom pomedzi stromy späť dolu k potoku. Trasa viedla popri ňom, ale miestami boli urobené odbočky, kde sa preverila schopnosť vodiča viesť model v teréne. A niektorí sa poriadne potrápili. Kúsok trasy viedol aj cez vytvorený rigol v potoku. Nasledoval presun cez rôzne časti lesa smerom k jazeru. Pred jazerom sa nachádzali asi tri väčšie blatové jamy. Poniektorým dali pekne zabrať, kým sa cez bahno dostali. Niektorí nenašli odvahu a úsek radšej obišli. Následne sme dorazili k jazeru. Trasa viedla po jeho ľavom brehu. Bola to úzka cestička, kde mali problém nielen modely, ale aj ich vodiči. Našťastie sa nikto neutopil. Potom už len nasledoval pomerne strmý výstup do kopca, kde sa miestami museli používať nielen ťažné laná, ale aj navijáky. Po absolvovaní tohto úseku sme sa už len vracali ku chate na večeru.  Po večeri nasledovala tradičná nočná expedícia, ktorá v podstate kopírovala takmer celú „Scale Trophy“. Poviem vám, vidieť toľko modelov počas nočnej jazdy je naozaj zážitok. A to podotýkam, že jediné osvetlenie, ktoré bolo prípustné, bolo to na modeloch.

Prišla nedeľa a s ňou tradičné súťaže ako trial, backtrial, mudding a hillclimbing. Snáď nemusím popisovať, že prebiehali urputné boje o každý bodík a o čo najčistejšiu jazdu. Po ukončení súťaží sme už len vyhlásili výsledky v jednotlivých kategóriách, odovzdali sme ocenenia a pomaly sme začali baliť.

Na záver by som chcel pogratulovať víťazom a poďakovať našim sponzorom za pomoc pri organizovaní akcie. Poďakovanie patri obci Blatnica, pivovaru Steiger, spoločnostiam Xcare, cb-one, nera-s, Alkas, reklamným agentúram Media a Tettris a mediálnemu partnerovi 4x4life.sk.


U tohoto článku nemôžete pridávať komentáre.